در انتخاب کفش مناسب هر رقص، چه نکاتی مهم‌تر از بقیه است؟ تصور کنید که در میدان رقص سالسا با آهنگ مورد علاقه‌ی خود می‌رقصید ولی نمی‌توانید بچرخید. کفش‌هایتان به زمین می‌چسبند. یک کفش رقص مناسب، اعتماد‌‌ به نفستان را افزایش می‌دهد و تجربه‌ی لذت بخشی را برای شما رقم می‌زند. با وجود برندهای بسیار، جای تعجب نیست که برای انتخاب کفش مناسب خود به نکات تخصصی نیاز داشته باشید. هر رقصی، به کفش مخصوص خود نیاز دارد. علاوه بر این، هر استودیو یا مدرسه‌ی رقص ممکن است کد لباس مخصوص به خود را داشته باشد که شما باید به آن پایبند باشید. در این مطلب، تمامی نکاتی که برای انتخاب کفش مناسب هر رقص نیاز دارید را برای شما می‌گوییم. پس مثل همیشه همراه همیشگی کمد سارک باشید.

روند سیر محتوا در این مطلب بدین صورت است که:

طراحی کفش رقص در مقابل کفش‌های مناسب استفاده روزانه تفاوت‌های زیادی دارد. شما نمی‌توانید هنگام رقصیدن کفش‌ معمولی و روزمره‌ی خود را بپوشید، زیرا ممکن است به پاهای شما فشار وارد کند. این جریان در استفاده‌ی طولانی مدت باعث آسیب می‌شود و حرکت آزادانه را برای شما دشوار می‌کند. کفش رقص برای بدن یک رقصنده ساخته شده است تا به او کمک کند به راحتی روی زمین حرکت کند. این کفش‌ها از آسیب به زانوها و مفاصل شما به ویژه در رقص سالسا، در سطح بتنی میدان جلوگیری می‌کند.

کفش‌های رقص وزن سبک‌تری نسبت به کفش‌های خیابانی دارند و با زیره‌های جیر یا چرمی انعطاف‌پذیرتر می‌شوند. پس به پای شما آزادی حرکت بیشتری می‌دهد و در عین حال پاشنه‌ی پا را در جای خود نگه می‌دارد. این امر به ویژه در اجرای نوبت‌ها بسیار مهم است. بیشتر کفش‌های رقص با کفی جیر، برای یک پیست رقص چوبی مناسب هستند.

کفی‌ها بخش مهمی از کفش‌های رقص هستند. کفی‌هایی که چسبندگی ندارند، می‌توانند هنگام تغییر جهت، پاهای شما را بر روی زمین بلغزانند. این مورد از لغزش‌ها نمی‌تواند به عضلات شما آسیب برساند یا باعث زمین خوردن شما شود.

کفش‌های لاستیکی نرم را کنار بگذارید. هر كفشي كه با فشار دادن انگشت، حالت فرورفتگی ايجاد كند، براي رقصيدن مناسب نيست. این کفش‌ها در هنگام رقصیدن خطر آسیب رساندن به زانوهای شما را دارند. کفش‌هایی با چندین رج، بافت ضخیم و برآمدگی هم توصیه نمی‌شود. برای شناسایی کفشی با این نوع زیره، روی یک کف بتنی با یک پا ژست بگیرید و یک طرف بچرخید. اگر قادر به چرخش تقریبا کامل نیستید، این کفش‌ها مناسب شما نیست.

برای امتحان پایه‌های لاستیکی انعطاف‌پذیر/ سخت یک روش را پیشنهاد می‌کنیم. دو گام متحرک در جهت مخالف، روی یک کف بتنی یا چوبی بردارید. اگر گام خیلی محکم بود، از پوشیدن این کفش خودداری کنید. با این حال، برخی از رقصنده‌ها این نوع کفش‌ها را ترجیح می‌دهند، مخصوصاً روی فرش‌. کفش‌هایی با کفی لغزنده اما سفت، یا پاشنه‌ی پهن توصیه می‌شود. به دلیل بالشتکی بودن فرش، کفش‌های معمولی به آن‌ می‌چسبند.

کفش‌های رقص مانند یک دستکش روی پای شما به خصوص در اطراف مچ پا قرار بگیرند. پس از استفاده کمی شل می‌شوند، بنابراین مطمئن شوید که خیلی سفت یا شل نباشند. تناسب مناسب، امکان اتصال بهتر شما به زمین، شریک رقص و موسیقی را می‌دهد.

به طور معمول، اندازه‌ی کفش رقص شما با سایز کفش معمولی شما یکسان نخواهد بود. اگر پای شما باریک است، باید 2/1 سایز پایین بیایید. اگر پای شما پهن‌تر است، باید 2/1 سایز از کفش معمولی خود بالاتر بروید. به یاد داشته باشید، شما می‌خواهید آنها راحت باشند، اما دردناک نباشند.

به طور کلی کفش‌های رقص را می‌توان با براق‌کننده یا محافظ کفش تمیز کرد. کفش‌های ساتن را می‌توان با آب و صابون تمیز کرد. از یک برس کفش سیمی برای تمیز کردن کفش‌های جیر خود استفاده کنید. کفش رقص خود را در یک کیف جداگانه نگه‌داری کنید.

کفش‌های سالسا برای خانم‌ها، عموما دارای پاشنه است؛ چراکه تعادل بهتر حفظ می‌شود و خط تمیزی در رقص ایجاد می‌‌کند. ارتفاع پاشنه می‌تواند 0.5 تا 4 اینچ باشد. رایج‌ترین اندازه‌های پاشنه بین 2 تا 3 اینچ است. پاشنه‌ی بلندتر شکل بیشتری به ساق پا می‌دهد، اما فقط نیم اینچ می‌تواند تفاوت زیادی داشته باشد. یک رقصنده‌ی مبتدی باید یک پاشنه 2.5 اینچی یا کمتر بپوشد. هر چه پاشنه بلندتر باشد، وزن بیشتر به سمت توپ پا به جلو رانده می‌شود. اگر می‌خواهید در میدان، کفش ‌پاشنه‌دار بپوشید، از کفش‌های پاشنه‌دار معمولی دوری کنید. کفش‌های رقص دارای کفی بلند اما صاف هستند. مردان معمولاً باید یک کفش جیر یا چرمی با پاشنه‌ی کم بپوشند.

نکته‌ای که در مورد کفش‌های پاشنه‌دار باید در نظر گرفت این است که پاشنه‌ی آن با کفش‌های معمولی متفاوت است؛ چرا که این کفش‌ها با هدف رقص طراحی شده‌اند. این جریان به این دلیل است که در سالن رقص و رقص لاتین ما می‌خواهیم چیزی به نام “تعادل رو به جلو” را حفظ کنیم. جایی که وزن بیشتر روی توپ‌های پا است. کفش‌های رقص برای کمک به این امر ساخته شده‌اند. در نتیجه، تعادل کفش متفاوت است. اگر نتوانید به راحتی با یک جفت کفش رقص راه بروید، رقصیدن در آنها دشوارتر خواهد بود. برای خانم‌ها توصیه می‌کنیم که با پاشنه 1 تا 1.5 اینچی شروع کنید. همچنین ممکن است بخواهید قبل از پیشرفت با یک پاشنه‌ی کوبایی (پاشنه بلوکی) یا پاشنه ضخیم‌تر شروع کنید. تمرین با یک پاشنه 1.5 اینچی به شما این امکان را می‌دهد که کمی قد بلند داشته باشید؛ در عین حال به زمین نزدیک‌تر باشید.

این کفش رقص ورزشی زنانه بهتر است برای سالن کف چوبی باشگاه و یا کلاس پوشیده شود نه در میدان. این سبک وزن، انعطاف‌پذیر است، دارای بند ایمن برای حمایت از مچ پا با پاشنه‌ی 2.5 اینچی است. به‌علاوه برای ماه‌های تابستانی بسیار راحت می‌باشد.

این کفش با یک زیره‌ی مصنوعی ساخته شده است که به راحتی روی سطح بتن حرکت می‌کند. به علاوه، دارای یک کفی پشتیبانی شده برای محافظت از زانو و مچ پا برای رقصیدن در میدان است.

این کفش ورزشی بسیار سبک با کفی مصنوعی است. این امکان را به شما می‌دهد تا به راحتی روی تمام سطوح از جمله بتن در میدان رقص حرکت کنید.

برای سبک متفاوت رقص، انواع کفش رقص وجود دارد. انتخاب کفش رقص می‌تواند به سطحی که روی آن اجرا می‌شود نیز بستگی داشته باشد. انواع کفش‌های رقص عبارتند از:

کفش‌های رقص را می‌توان به دو دسته‌ی کفش‌ مجلسی زنانه و مردانه یا کفش‌ مجلسی کلاسیک و آمریکای لاتین تقسیم کرد. کفش‌های رقص کلاسیک دارای پاشنه‌ی کم هستند که اجازه می‌دهد وزن به طور مساوی در سراسر پا توزیع شود. کفش‌های آمریکای لاتین پاشنه‌های بلندتر دارندی که به انگشتان پا فشار می‌آورند.

کفش‌های مجلسی کلاسیک زنانه، کفش‌هایی با پاشنه‌های دو اینچی ولی کفش‌های رقص کلاسیک مردانه، با پاشنه‌‌های یک اینچی است. زیره‌ی کفش مجلسی از جنس جیر ساخته شده است. کفش‌های مجلسی زنانه آمریکای لاتین تا 3 اینچ پاشنه و بند دارند و نوک باز هستند. کفش‌های رقص مردانه‌ی آمریکای لاتین تا 2 اینچ پاشنه دارند.

کف کفش باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. آنها باید به اندازه کافی منعطف باشند تا به شما اجازه‌ی حرکت و خم‌کردن انگشتان پایتان را بدهد. این برای برخی از حرکات در طول رقص بسیار ضروری است. سعی کنید انگشتان پای خود را به سمت بالا خم کنید. بررسی کنید که آیا کفش‌ها به اندازه کافی انعطاف‌پذیر هستند؟ بیشتر کفش‌های مردانه سفت و با کفی سخت هستند، بنابراین شما نیاز به تست دارید.

زنان طیف گسترده‌ای از کفش‌های رقص را برای انتخاب دارند.

صندل‌های باز به دلیل فشار زیادی که به انگشتان پا وارد می‌کنند، تاول می‌زنند. با این حال، اگر در آنها احساس راحتی می‌کنید، رقصیدن در آنها ضرری ندارد. به عنوان یک زن، به هیچ وجه نباید برای رقصیدن از کفش‌های گشاد استفاده کنید.

 Tap Shoesدارای صفحه های فلزی است که به قسمت پایین پا و پاشنه‌ی پا متصل می‌شوند. این صفحات فلزی در هنگام اجرا با برخورد به سطح سخت صدای بلندی تولید می‌کنند. Tap Dance به دلیل استفاده از صدای ضربه‌زدن کفش به زمین، معروف است. تخته‌ی فیبر نازک به نام تخته‌ی صدا در کف آن به صورت یکپارچه قرار گرفته است. صفحه‌ها به این تخته‌ی صدا پیچ یا چسب می‌شوند. پیچ‌ها را می‌توان سفت یا باز کرد تا صداهای مختلفی ایجاد شود. چسب همچنین بر کیفیت تن صدا تأثیر می‌گذارد. کیفیت تن صدا به موادی که صفحه از آن ساخته شده است، شکل صفحه و وزن آن بستگی دارد. صفحه می‌تواند به شکل مقعر یا محدب باشد. برخی از این صفحات فلزی نازک‌تر و سبک‌تر هستند و سطح کمی دارند. برخی دیگر ضخیم‌تر و سنگین‌ترند و لبه‌ی کفش را بیشتر پر می‌کنند.

این کفش‌ها در مدل و انواع مختلف شامل:

Dance Sneakers  کفش‌های کتانی سبک با لاستیک تقویت‌‌شده در ناحیه‌ی انگشتان پا است. به این ترتیب، یک رقصنده می‌تواند به صورت باله روی انگشتان پا بایستد.

 Gillies shoes در رقص کوهستانی اسکاتلند، ایرلندی استفاده می‌شود. این مدل کفش‌ها بسیار نرم هستند و  از چرم به شکل پا در می‌آیند. به لحاظ شباهت با کفش‌های باله برابری می‌کنند. دارای توری‌های متقاطع و اغلب سیاه و زیره‌ی کامل چرمی یا دو قسمتی هستند. آنها بندهای بسیار بلندی دارند که دور مچ پا، پا بسته می‌شوند. گام اصلی این رقص بر روی توپ‌های پا و بازوها، دست‌ها و حرکات بالاتنه تکامل می‌یابد. این کفش‌ها با جوراب‌های ضخیم پوشیده می‌شوند. پس کمی بزرگتر از پای خود را انتخاب کنید.

Ballet Shoesکفش‌های نرمی هستند که از چرم یا ساتن ساخته می‌شوند و زیره‌ی آن چرم کامل یا دو تکه است. کف پا در قسمت پاشنه و توپ، ضخیم‌تر و در قسمت قوس برای انعطاف‌پذیری نازک‌تر است. آنها با نوار الاستیک در بالای پا محکم می‌شوند. این کفش‌ها به‌عنوان نیاز رقصندگان به وجود آمدند تا در هنگام پریدن بی وزن، سبک‌پا به نظر برسند. عناصر کفش باله عبارتند از: یک جعبه، دو روبان و یک نوار الاستیک، ساق، زیره، روکش پارچه ای و ….

در رقص باله، چندین گزینه مختلف کفش بسته به سطح مهارت و سبک رقص کلاسیک شما وجود دارد:

Demi Pointe Shoes کفش‌های نرمی شبیه به Pointe Shoes، جعبه‌ای شکل و بدون ساق سخت است. آنها از ساتن ساخته شده‌اند. در این مدل، جعبه‌ی پنجه‌ی آن به اندازه کافی سخت نیست. در دنیای باله امروزی، Demi Pointe Shoes اغلب مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ زیرا بسیاری از مربیان رقص مزایای بیشتری از تقویت ماهیچه‌های پا در نوک میله و تمرینات وسط را دیده‌اند. یکی از مزایای این کفش‌ها در این است که رقصندگان می‌توانند خیاطی و مراقبت از کفش‌های خود را تمرین کنند.

 Pointe Shoesکفش‌های سختی هستند که توسط رقصندگان پیشرفته پوشیده می‌شوند. زیره‌ی این کفش‌ها به ساق پا معروف است. این کفش‌ها از لایه‌های خمیر و مقوا ساخته شده‌اند. این جریان به حفظ تعادل روی جعبه‌ی کفش رقصنده کمک می‌کند. Pointe Shoes  برای هر رقصنده  منحصربه‌فرد است. یک رقصنده در حین رقصیدن به صورت نقطه‌ای تمام وزن‌اش را روی نوک انگشتان پای خود می‌گذارد. پس کفش‌ها باید توسط یک کفش‌ساز حرفه‌ای به درستی دوخته شوند.

Character Shoes، کفش‌های نرم با پاشنه‌ی کوچک تا کفش‌های نیمه انعطاف‌پذیر با پاشنه‌های مخروطی با ارتفاع های مختلف متغیر است. نوع بسیار نرم این کفش‌ها برای انعطاف بیشتر در پا و برای کودکان کوچکتر به‌جهت رقصیدن با پاشنه استفاده می‌شود. پاشنه‌ی این کفش‌ها دارای کفی سخت، سگک بندی مدل T است.

می‌توان این کفش‌های پاشنه‌دار را با کفی دوشاخه بخرید و اغلب در رقصندگان حرفه‌ای دیده می‌شود.

Flamenco Shoes توسط رقصندگان فلامنکو پوشیده می‌شوند و قابلیت ضربه زدن به پا را دارند. نوع زنانه این کفش‌ها پاشنه ‌دار و مردان چکمه با پاشنه‌ی کوتاه است. Flamenco Shoes دارای میخ هایی است که در ناحیه‌ی پاشنه و پنجه‌ی پا قرار می‌گیرد تا صدا تولید کنند.

از Jazz Shoes که در رقص جاز استفاده می‌شود، می‌توان در ژانرهای راک‌‌اند‌‌رول و آکرو نیز استفاده کرد. این کفش دارای پاشنه‌ی کوتاه، زیره‌ی دو قسمتی، بند متصل به مچ پا برای چرخش بهتر است.

اصول اولیه‌ی یک کفش جاز شامل تناسب مناسبی مانند جوراب، طراحی بند، پاشنه‌ی کوچک و زیره‌ی دوشاخه یا کامل است. برخی از رقصندگان نیز اگر نوع کلاس جازی آنها شامل سبک‌های رقص فانک یا هیپ هاپ باشد  Jazz Sneakers می‌پوشند.  Jazz Sneakersسنگین‌تر هستند و بنابراین اغلب برای کلاس‌های کاملاً جاز استفاده نمی‌شوند. بسیاری از معلمان رقص ترجیح می‌دهند در حین آموزش Jazz Sneakers بپوشند، زیرا به آنها اجازه می‌دهد به راحتی حرکت کنند.  

هیپ‌هاپ سبکی از رقص است که نه در یک استودیو، بلکه در خیابان‌های شهر نیویورک در دهه‌های 1970 و 80 ایجاد شد. از آنجایی که رقص هیپ‌هاپ یک سبک خیابانی است، الزامات کفش نسبت به سایر سبک‌های رقص مانند باله کمتر سختگیرانه است. گزینه‌های اصلی برای انتخاب کفش‌های هیپ‌هاپ عبارتند از:

بهترین کفش‌های هیپ‌هاپ کشش، پشتیبانی، انعطاف‌پذیری را فراهم می‌کند. باید مطمئن شوید که آنها به خوبی قرار می‌گیرند، با کمی فضای اضافی برای تناسب راحت. Split-sole sneakers، مانند split-sole dance shoes به رقصندگان اجازه می‌دهد، انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به کفش‌های معمولی داشته باشند. Split-sole sneakers دارای پشتیبانی از قوس، کفی بالشتک‌دار برای جذب ضربه است؛ همچنین دارای یک نقطه چرخشی روی توپ پا است که امکان چرخش بدون اصطکاک را فراهم می‌کند. این نوع کفش ورزشی رقص برای معلمانی که در تمام طول روز روی پا هستند محبوب است. همچنین در دنیای تیم رقص حرفه‌ای split-sole dance sneakers را خواهید دید؛ اما اخیراً برای رقصندگان هیپ‌هاپ که به دنبال سبکی معتبرتر هستند، محبوبیت کمتری پیدا کرده است.

Full sole dance sneakers بیشتر شبیه یک کفش خیابانی هستند. دنیای کفش‌های ورزشی، هیپ هاپ را تغییر داده‌اند. معمولاً یک Full sole dance sneakers ، دارای فوم یا تختِ پای نرم و انعطاف ‌پذیر است. یک نقطه چرخش صاف روی زیره قرار دارد که با ساختار سبک و انعطاف‌پذیر امکان حرکت پا را فراهم می‌کند. شما می‌توانید برخی از کفش‌های ورزشی معمولی خود را برای رقص هیپ‌هاپ بپوشید. به طور کلی، بسیاری از کفش‌های خیابانی فاقد انعطاف‌پذیری و پشتیبانی هدفمند‌ی‌ هستند که کفش‌های رقص آن را ارائه می‌کند. اگر می‌خواهید یک کفش خیابانی برای هیپ‌هاپ بپوشید، کفش‌های کتانی سبک وزن و بدون آج‌های ضخیم را انتخاب کنید؛ چراکه این کفش‌ها انعطاف‌پذیری و کفی بالشتکی دارند.

برای انتخاب کفش رقص مناسب خود نیاز به رعایت یک سری نکات تخصصی دارید. چراکه هر رقصی کفش مخصوص خود را دارد. علاوه بر این، هر استودیو پایبند به یک سری قوانین خاص در انتخاب کفش رقص مخصوص به خود می‌باشد. تفاوت این کفش‌ها فقط در نوع هر رقص نیست؛ هر کفش در هر رده و سطح رقص از مبتدی تا پیشرفته نیز کفش مخصوص به خود را دارد.

www.salsaonthesquare.com

www.dance-america.com

www.danceparent101.com

www.dancefacts.net

The post  انتخاب کفش مناسب برای رقص appeared first on مجله مد و پوشاک.

source

توسط modekhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.