شاید در نگاه اولیه و سطحی به بخشی از سکانس‌های سریال “پیکی بلایندرز” Peaky Blinders، اینطور به نظر بیاید که مردان این سریال فاصله زیادی با “جنتلمن” بودن دارند و افراد متشخصی نیستند؛ اما خواه‌ناخواه داستان این خانواده واقعا در دل تاریخ وجود داشته‌است و آن‌ها جزو گروه‌های گنگستر کشور انگلستان بوده‌اند و در خوش‌پوشی آنان شکی نیست. چه‌بسا حتی از خیلی از مردان در خیابان‌های امروزی خوشتیپ‌تر باشند.
دهه بیست و سی میلادی از پایه‌های تشکیل‌دهنده و تاثیرگذار مد مربوط به پوشاک مردان به‌شمار می‌رود و نمی‌توان انکار کرد که استایل مردان در سریال پیکی‌بلایندرز می‌تواند یک منبع الهام فوق‌العاده باشد.

گرچه پوشیدن کت‌وشلوار سه تکه بدون اکسسوری که برای قسمت یقه و گردن در نظر گرفته شود ( از جمله کراوات، پاپیون یا دستمال‌گردن) گهگاه در استایل مردان پیکی‌بلایندرز به چشم می‌خورد؛ اما در فصل‌های مختلف شاهد بودیم که “آرتور” از پاپیون استفاده کند یا “تامی” کراوات ببندد. همچنین این نکته نیز جالب توجه است که کراواتی که “تامی” استفاده می‌کرد باعث می‌شد که ظاهرش جدیت بیشتری داشته باشد؛ در صورتیکه “آرتور” که بیشتر از “پاپیون” استفاده می‌کرد؛ برادر بزرگ‌تر بود.

کفش‌های پیکی بلایندرز بوت‌های آکسفورد با زیره چرم مشکی بود.

پیراهن‌های مردانه مورد علاقه پیکی‌ها بیشتر پیراهن‌های راه راه بود. همچنین آن‌ها از پیراهن‌هایی که یقه‌ی جدا شونده دارند نیز استفاده می‌کردند. این مدل یقه پیراهن که جدا می‌شود و با پیراهن‌های مختلف قابل استفاده است محبوب “تامی شلبی” نیز بود.
در کل اجزای استایل پیکی‌بلایندرز با تکه‌های مدرن‌تر مشابه، شاید قابل جایگزین باشد و در نتیجه بهتر بتوان نسبت به دیگر شخصیت‌های فیلم‌ها استایل آن‌ها را در واقعیت نیزمشابه‌سازی کرد و از آن الهام گرفت یا دقیقا پیاده کرد.

کلاه محبوب “شلبی‌ها” زیرمجموعه‌ای از خانواده کلاه‌های تخت، کلاه “توئید” که زمانی کلاه طبقه کارگر و یا پسرکان روزنامه‌فروش بود؛ است. اما این کلاه به مرور زمان به کلاهی محبوب بدل گشت که در تمامی فصول سال کاربرد دارد و جایگزین جذابی برای کلاه‌های ساده شد. رنگ‌ها و جنس پارچه‌ی این کلاه‌ها بسیار متنوع است. اما بیشتر از همه رنگ خاکستری را بر سر “شلبی‌ها” دیده‌ایم.

“تامی شلبی” عاشق اورکت‌های مشکی، از جنس پارچه پشمی و سنگین است. در اصل چنین چیزی شاید با یک دست کت‌ و شلوار “توئید” همخوانی نداشته باشد، اما برای تامی شلبی حد و مرز محدودکننده‌ای وجود ندارد و این موضوع در استایل و لباس‌پوشیدن او نیز باید پدیدار باشد.

تامی شلبی (با بازی درخشان کیلیان مورفی) سردسته گروه پیکی بلایندرز، از گنگسترهای مرموز و خوشتیپ بیرمنگام است؛ استفاده تامی شلبی از اکسسوری‌های مردانه در طول فصول مختلف سریال تکامل پیدا کرد و به مرور از آن‌ها بیشتر استفاده کرد. همچنین در ویدیوهای تبلیغاتی فصل 5، در پالتویی با آستر قرمز دیده شد که کمتر باری دیده شده بود که از چنین رنگ روشنی استفاده کند.

در ضمن آن‌ها همیشه مایل بودند به dress codeهایی که از مد و پوشش طبقه کارگر نشات می‌گرفت پایبند بمانند. پالت رنگی مورد علاقه آن‌ها رنگ‌های تیره و خنثی و مونوکروم بود و با اینکه رقیبان آن‌ها در مورد مد و لباس در انتخاب رنگ‌ها و طرح‌‎ها جسورتر به نظر می‌آمدند؛ شلبی‌ها حتی با پیشرفت وضع مالی‌شان به این اصول پایبند ماندند. به نظر می‌رسد که نحوه پیرایش موهای مردان سریال پیکی‌بلایندرز در زمان اوج خودش، به منبع الهامی برای بسیاری از آقایان بدل شده‌ بود.

استایل مردان این سریال؛ برداشتی از مد دهه 20 میلادی بود. پیکی بلایندرز با کلاه‌هایشان شناخته می‌شدند؛ حتی زمانی‌که افراد این گروه موقعیت و ثروت خرید کلاه‌های نمدی گران‌ قیمت را پیدا کردند به همان کلاه‌های خودشان وفادار ماندند. این یکی از اقداماتی است که با آن می‌خواستند تفاوت خودشان را با طبقه مرفه و اشرافی انگلستان آن زمان، نگه‌دارند. همینطور این نکته را نیز نباید از قلم انداخت که اجزا جدانشدنی از استایل “تامی شلبی” شامل دستکش‌های مشکی، ساعت جیبی زنجیرداریا زنجیر آلبرت بود. نام آلبرت بر روی این زنجیرها به این علت است که پرنس آلبرت انگلستان در دوره “ویکتورین” بسیار به استفاده از این سبک ساعت‌ها علاقه داشت. این نوع ساعت دارای میله‌ای در یک طرف است که برای چسباندن زنجیر به سوراخ دکمه جلیقه استفاده می شود. انتهای مخالف زنجیر، یک قلاب چرخشی برای اتصال ساعت دارد.

با پیشروی سریال بر روی نمودار زمان، کم‌کم برخی از مدهای دهه 30 میلادی نیز در لباس‌پوشیدن این گروه نیز آشکار می‌شود.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردیم دهه بیستم میلادی نقطه عطفی در تاریخ است که استایل‌ها از تجملات و سنگینی دوره ویکتوریایی انگلستان فاصله می‌گرفت و وارد دوران جدیدی می‌شد؛ اما آن خطه‌ی جغرافیایی هوای سردی داشت و “بیرمنگام” نیز شهری صنعتی و دودآلود بود و این دو مورد باعث می‌شد که تمایل به لباس‌هایی با بافت و پارچه سنگین و رنگ‌های تیره به منظور دیرتر کثیف‌شدن آن‌ها همچنان وجود داشته باشد. مردان طبقه کارگر تعداد محدودی دست کت‌وشلوار، اورکت و چکمه داشتند. در این دوران کت‌های پشت‌بلند مردان انگلیسی کاملا منقرض شده‌بود. در عصرحاضر نیز شاید دیگر خبری از ساعت‌های زنجیردار یا یقه‌های جداشونده نباشد.

در اواخر سال‌های 1880 میلادی و شروع سال‌های ۱۹۰۰ در بحبوحه انقلاب صنعتی که نتوانسته بود کارگران را از فقر برهاند، پیکی بلایندرز یک باند خلافکار در بیرمنگام بود که به مرور به جوانان خلافکار محله‌های فقیرنشین بیرمنگام نیز همین لغت اطلاق شد. گرچه کاریزمای شخصیت‌های سریال به اعتقاد بسیاری، خیلی بیشتر از شخصیت‌های آن‌ها در دنیای واقعی است؛ اما به هر حال استایل و لباس این خانواده نیز مثل هر گروه دیگری از خلافکاران خوش‌استایل جذبه و اقتدار این گروه را تداعی می‌کرد.

تیم طراحی لباس سریال پیکی‌بلایندرز تمام سعی خود را کرده‌است تا بر اساس واقعیات آن زمانه پیش برود؛ اما در حقیقت خط سیر داستان سریال، سه‌دهه بعدتر از زمانی که بلایندرها تبدیل به گنگسترهای سلطه‌جوی آن منطقه می‌شوند، روایت می‌شود. این موضوع که آن‌ها در لبه کلاه‌هایشان تیغ داشتند؛ کاملا صحیح نیست چراکه تا سال 1903، تیغ‌های دولبه double edged razor blades هنوز به بازار عرضه نشده بودند و به فرض که پیکی‌ها توان خرید آن‌ها را می‌داشتند، به نظر نمی‌رسد که ابزار دوختن تیغ‌های ضخیم به داخل کلاه‌هایشان آن زمان در دسترس می‌بود.

تکنیک نساجی و ریسندگی نخ‌ها و الیاف در دهه بیست میلادی چندان پیشرفته نبود. همین امر موجب می‌شد که الیاف پارچه‌ها بسیار درشت‌تر و جزئیات پترن لباس‌ها خیلی کمتر باشد. در نتیجه ست‌کردن پارچه‌های پشمی کت و شلوار با دیگر اجزا استایل با رنگ‌های خنثی یا پترن‌های بیسیک و ساده اتفاق می‌افتاد. پارچه‌ها در عصر حاضر از ظرافت و سبکی بیشتری برخوردارند.

در سال 2019، برند “کنت و کارون” برای تولید کالکشن کپسولی الهام گرفته از مد و پوشاک مردان در دهه بیست میلادی شهر بیرمنگام با شبکه تلویزیونی پخش‌کننده‌ی این سریال وارد همکاری شد. سریال پیکی‌بلایندرز الهام‌بخش کالکشنی شد که این برند در ژانویه 2019 به بازار عرضه کرد. “دیوید بکهام” یکی از صاحب‌امتیازان این برند است و “دانیل کرنز” مدیر خلاق این برند است. برند Kent & Curwen در سال 1926 توسط کنت و دوروتی کورون که از خیاطان خیابان معروف “Savile Row” بوده‌اند؛ تأسیس شده است.

در سال 2015 زمانی‌که دیوید بکهام از صاحب امتیازان اصلی آن شد دوباره به کانون توجه مد بریتانیا بازگشت. این برند در گذشته نیز با عکاسی به نام “پری اوگدن” Perry Ogden و گروه موسیقی راک به نام Stone Roses همکاری داشته‌است. بکهام همچنین ابراز داشته‌است که خانوادگی از طرفداران پروپاقرص این سریال هستند و عشق به کلاه‌های فلت توئید را از پدربزرگش به ارث برده‌است.

استیون نایت نویسنده، کارگردان و تولید‌کننده‌ی این سریال است که پخش آن از سال 2013 آغاز شد. او متولد 1959 و اهل بریتانیا و خالق آثار سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی بسیاری است. او برای گروه طراحی و تولید لباس برای این سریال عنوان “The Garrison Tailors” را برگزید. این نام برگرفته از می‌خانه محبوب خانواده شلبی است.

اولین قسمت‌های این سریال در سال 2013 پخش شد و آخرین قسمت فصل آخر این سریال نیز امسال یعنی در سال 2022 میلادی بیرون آمد. این سریال در این مدت زمان طولانی توجهات زیادی را در زمینه‌های مختلف به خود جلب کرد و طرفداران زیادی را به دنبال‌کردن ادامه داستان ترغیب می‌کرد. آهنگ‌ساز فصول 5 و 6 این سریال “آنا کلوی” یک آهنگ مخصوص به “تامی شلبی” به نام “aint no grave” ساخته است که در ماه “می” 2022 در دسترس عموم قرار می‌گیرد و عنوان کرده که اینگونه یک خداحافظی صمیمانه با شخصیت محبوب خود در این سریال ترتیب داده‌است.

…Now we peaky blinders, rest”

visitbirmingham.com

The post بررسی استایل پیکی‌بلایندرهای خوش‌پوش appeared first on مجله مد و پوشاک.

source

توسط modekhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.