پیراهن ساتن یا Slip Dress، یکی از تاثیرگذارترین آیتم‌های مد است که بعد مدت‌ها مجددا به ترندهای امسال بازگشته است. این سبک پیراهن از ترندهای محبوب دهه‌‌های مختلف است و توسط افراد مختلفی پوشیده شده است، یکی از طرفدار همیشگی این سبک سارا جسیکا پارکر، یکی از معروف‌ترین آیکون‌های مد و رفتار دهه 90 میلادی بود.

از حضور این سبک پیراهن در ترند‌های امسال می‌توان به پیراهن جذاب نقره‌ای ویکتوریا بکهام از برند خودش در مراسم عروسی پسرش تا پیراهن ساتن سفید سن لوران هیلی بالدوین بیبر در فرش قرمز مراسم گرمی 2022، که ما را مستقیماً به مراسم عروسی‌اش برد اشاره کرد. هر دو این پیراهن‌ها ترند محبوب دهه 90 هستنند که مجددا بازگشته اند.

نمایشگاهی با نام ?Is Fashion Modern، در سال 2017 در موزه هنرهای مدرن در نیویورک برگذار شد که حال، گذشته و آینده 111 مورد از لباس‌ها و لوازم جانبی دنیای مد را بررسی کرد که در قرن‌های 20 و 21 تأثیر زیادی بر جهان داشته‌اند و امروز نیز همچنان ارزش خود را دارند. این نمایشگاه، روابط بین مد و عملکرد، فرهنگ، زیبایی‌شناسی، سیاست، هویت، اقتصاد و فناوری را توضیح می‌داد. پیراهن Slip، یکی از این 111 آیتم‌ بود. سوال اصلی اینجاست که چه ویژگی به خصوصی در این پیراهن وجود دارد که تا این اندازه محبوب و تاثیرگذارش می‌کند؟ بیایید کشف کنیم.

پیراهنی ماکسی یا مینی که می‌تواند با با بندهای نازک و تزئینات اغلب توری دیده شود؛ بدون آستین است و معمولاً از پارچه‌ای بسیار سبک، مثل ابریشم تشکیل شده است؛ اما در مواردی، پیراهن‌های ساده بدون بند یا با آستین نیز، جز این دسته‌بندی هستند.
با وجود ظاهر ساده و بی‌دردسر پیراهن slip، این پیراهن می‌تواند بیشتر از هر آیتم دیگری از پوشاک، باعث سر و صدا ‌شود. این آیتم مد، پیام روشنی را در مورد زنی که آن را می‌پوشد ارسال می‌کند: اعتماد به نفس، قدرت و زیبایی. این پیراهن در واقع یک شورش جنسیتی را نمایندگی می‌کند.

این آیتم، در قرون وسطی در انگستان و فرانسه به وجود آمد. پیراهن گشاد و سبک وزنی که زنان زیر لباس خود می‌پوشیدند و وقتی نوبت به لباس زیر زنانه می‌رسید، آیتم مناسب یک استراحت کوتاه بود.

در قرن هجدهم، رهبران مد مانند ماری آنتوانت پیراهن‌های زیبای موسلین که اساساً لایه‌هایی از پارچه موسلین بسیار شفاف بود را با بندی به دور کمر می‌پوشیدند و برای معاصرانشان اینطور به نظر می‌رسید که آن‌ها لباس زیر خود را در ملا عام پوشیده‌اند. در نتیجه آن‌ها علیه هنجارهای رایج در مورد اینکه زنان باید چگونه ظاهر شوند، لباس بپوشند یا رفتار کنند، عصیان کردند. لباس‌های کلاسیک به سبک جین آستن در اواخر قرن هجدهم، از دیگر ریشه‌های پیراهن slip بودند.

سرانجام، در آغاز 1900، زنان از کرست‌ها و کمربندهای محدودکننده خسته شدند و لباس‌های زیر دست‌وپا گیر به مرور از جریان مد خارج شدند. پوشیدن لباس‌هایی مثل پیراهن slip در خارج خانه، عادی‌تر شد و این تا حدی به لطف جنبش حق رأی بود که به دنبالش، آزادی‌های بیشتری برای زنان در تمام جنبه‌های زندگیشان پدید آمد. از آن زمان، مفهوم لباس زیر به عنوان لباس بیرونی به سرعت در هالیوود مطرح شد و گسترش یافت. دهه 1920 را می‌توان دومین مواجهه عمومی جامعه غربی با لباس زیر به عنوان لباس بیرونی در نظر گرفت

در باره این سبک پیراهن می‌توان به پوشیدن لباس زیر به عنوان لباس بیرونی، نشان‌دهنده عدم تفاوت بین آنچه که باید عمومی باشد و آنچه باید پنهان شود است. درواقع این سبک پیراهن موانع اخلاقی را از بین می‌برد. وقتی صحبت از این پیراهن‌ها می‌شود، زیبایی در جزئیات است و باید سیلوئت را نیز در نظر بگیرید. به همین دلیل است که برخی از پیراهن‌های ساتن راحت‌تر طراحی شده‌اند؛ در حالی که برخی دیگر ساختارمندتر و متناسب‌تر هستند. هنگامی که لباس فلپر که پیراهن‌هایی ریش ریش با تزیینات فراوان بودند، به عنوان یکی‌دیگر از ریشه‌های پیراهن‌های slip امروزی، شناخته شد.

در دهه 1930، نوع برش‌دار و غیرقرینه این پیراهن‌ها معرفی شد و در دهه‌های 1940 و 50 طراحان شروع به اضافه کردن تزییناتی مانند گیپور کردند. طراحان با سرکشی، لباس زیری را که قبلاً پنهان بود را به یک لباس اصلی تبدیل کردند که همه می‌توانند ببینند و با آن، هنجارهای فرهنگی را زیر سوال بردند. در دهه 1960 این پیراهن‌ها کوتاه‌تر شدند و در دهه 1970، محبوبیت آن‌ها از بین رفت؛ زیرا طراحان شروع به اضافه کردن آستر به لباس کردند و پیراهن‌های ساده یک لایه دیگر محبوب نبودند. در دهه 1980 این پیراهن‌ها، توسط موسیقی‌دانان جنبش گرانج، هنگام اجراها پوشیده می‌شد. گرانج یک ژانر و خرده فرهنگ آلترناتیو راک بود و عناصر پانک راک و هوی متال را در هم می‌آمیخت. در ادامه در دهه 1990، این سبک پیراهن بسیار رایج‌تر شد و طراحان مد آمریکایی مانند کالوین کلین انواع مختلفی از آن‌ها را طراحی کردند. در حالی که این لباس دیگر هیچ کاربرد عملی نداشت، ظاهر فریبنده آن همچنان بر جامعه تأثیرگذار بود.

دهه 90 دورانی مهم در صنعت مد است. در این دهه، ظهور سوپرمدل‌ها صنعت مد را به یک منظره تماشایی تبدیل کرد. در دهه 1990، زنان هالیوود در همه جا با پیراهن‌های slip دیده می‌شدند، چه برای مراسم فرش قرمز یا حتی یک شب بیرون رفتن با دوستان.

کیت ماس در اوایل دهه 90 تاثیر خود را بر صنعت مدلینگ گذاشت و فوراً آن را به یک صنعت ثروتمند با فیگورهای باریک، پارچه‌های ابریشمی، سیگار و شامپاین تبدیل کرد. کیت ماس معروف در سال 1993 در یک مهمانی برای یک آژانس جذب مدل‌های نخبه، با پیراهن نقره‌ای از طراح معروف، لیزا بروس، یک نافرمانی و شورش بزرگ را بر عهده گرفت.

کورتنی لاو، خواننده اصلی بند موسیقی Hole، با یک پیراهن‌ ساتن قدیمی، موهای آشفته‌ و گیتار، در حالی که پشت میکروفون جیغ می‌کشید و مدونا در موزیک ویدیوی خود برای آهنگ “Like a Prayer” با پیراهن slip، توجه صنعت مد را نسبت به نحوه لباس پوشیدن خود جلب کردند؛ این دو از لحظات به یاد ماندنی مد و موسیقی دهه نود بودند.

پرنسس دایانا که به تازگی مجرد شده بود، تنها چند ماه پس از طلاقش، در مراسم Met Gala در سال 1996، پیراهنی از دیور پوشید. او آن شب احساس سرکشی می‌کرد.

پیراهن‌های slip عروس در سیلوئت‌های مختلف وجود دارند و می‌توانند طیف گسترده‌ای از مینیمال تا پر زرق و برق داشته باشند. این طرح‌های ساده، بسیاری از عروسی‌های مشهور را زیبا کرده‌اند. فرقی نمی‌کند این طرح کلاسیک را برای مراسم، پذیرایی یا مهمانی خود بپوشید؛ تعداد زیادی لباس عروس شیک و مینیمالیستی در بازار وجود دارند. این پیراهن‌ها، ساده هستند اما مطمئناً خسته کننده نیستند و تعادل کاملی بین جذابیت و رمانتیک بودن ایجاد می‌کنند.
انواع مدل‌های این لباس عروس، با انواع یقه‌ها، دنباله‌دار و بدون دنباله، با قدهای مختلف، با بند و بدون بند، در ست با اکسسوری‌های ساده و مدرن، می‌تواند بهترین انتخاب یک عروس باشد.

سیندی کرافورد، سوپر مدل معروف دهه 90، با پوشیدن یک لباس ساده از جان گالیانو، عروسی ساحلی پابرهنه‌اش در باهاماس را جشن گرفت. یک عروسی رویایی بدون جنجال در میان دوستان و خانواده که لباس عروس، متناسب با آن انتخاب شده بود؛ راحت و بدون تجمل و عین حال، زیبا.

آقا و خانم بیبر در اواخر سپتامبر 2019 جشن ازدواج دوم خود را در جمع دوستان و خانواده جشن گرفتند. عروس لباس ابریشمی سفید Ralph & Russo Couture را برتن داشت. این برند بریتانیایی دقیقاً می‌دانست که چه جزییاتی در یک پیراهن، توجه همه را جلب می‌کند و در مورد پیراهن هیلی، این جزییات شامل یقه گردنی، یک شکاف تا ران و پشت باز می‌شد.

آریانا گرانده با یک لباس عروس سفارشی خیره‌کننده که از ظرافت همیشگی آدری هپبورن الهام گرفته شده بود، وارد راهرو شد. این پیراهن عروس به ظاهر ساده و در عین حال چشمگیر توسط Vera Wang طراحی شده بود. نقطه قوت این لباس، پشت باز و جذاب آن بود.

این پیراهن‌ها، تنها مناسب فرش‌های قرمز یا مراسم رسمی نیستند و به راحتی می‌توانند تبدیل به آیتمی روزمره شوند. این پیراهن، برای استایلیست‌ها، آیتمی انعطاف‌پذیر است که می‌تواند گرانج یا مینیمال باشد.

اگر بعد از قرنطینه به دفتر کار بازگشتید، پیراهن مورد علاقه خود را با یک کت ست کنید. کت بلیزر شما را حرفه‌ای نشان می‌دهد و بوت‌ها یا کفش‌های پاشنه بلند، استایل را کامل می‌کنند. این استایل همچنین مناسب یک قرار شبانه برای شام است؛ به خصوص اگر با جواهرات تزیین شود.

در حالی که هوا هنوز خنک است، یکی از راه‌های استایل کردن پیراهن‌های slip، ست کردن یک پلیور یا ژاکت اورسایز با این پیراهن‌هاست که با کفش کتانی یا تخت کامل می‌شود و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای یک پیاده‌روی طولانی یا خرید است.

پیراهن‌های slip آیتم‌های ظریفی هستند، بنابراین اگر می‌خواهید کمی تضاد به ظاهر خود بیافزایید، از آیتم‌های خشن مانند چکمه‌های نظامی یا یک کت چرمی بزرگ استفاده کنید و برای تضاد شدیدتر، یک جفت جوراب شلواری مشکی مات اضافه کنید و در نهایت، با یک گردنبند چوکر، این یک ظاهر متفاوت و منحصربه فرد است.

WWW.MOMA.COM
WWW.VOGUE.COM

The post پیراهن ساتن یا Slip Dress از گذشته تا امروز appeared first on مجله مد و پوشاک.

source

توسط modekhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.