جیتکس یکی از مهم‌ترین و مطرح‌ترین رویدادهای حوزه فناوری است. یکی از اصلی‌ترین نمایندگان ایران در جیتکس 2023، همراه اول است که به‌عنوان تنها اپراتور شبکه تلفن همراه ایران در این رویداد حضور دارد. همراه اول با شعار «Aiming Inifinty»، پلتفرم هوش مصنوعی و جدیدترین ابزارهای ارتباطی هوشمندش را در جیتکس به‌نمایش گذاشته است. در ادامه با گزارش دیجیاتو از غرفه همراه اول در جیتکس 2023 همراه باشید.

گزارش ویدیویی دیجیاتو از غرفه همراه اول در GITEX 2023

همراه اول چه چیزهایی را در جیتکس 2023 به‌نمایش گذاشت؟

بیش از 40 سال از اولین دوره برگزاری رویداد جیتکس (GITEX) می‌گذرد، نمایشگاهی که عاشقان فناوری هرساله برای بازدید از آن لحظه‌شماری می‌کنند. نمایشگاه جیتکس امسال از حدود 6000 شرکت مختلف متعلق به ده‌ها کشور مختلف میزبانی می‌کند که هرکدام محصولات و نوآوری‌های خاص خود را در این رویداد در معرض دید عموم قرار داده‌اند.

شرکت همراه اول یکی از بزرگ‌ترین اپراتورهای شبکه تلفن همراه در خاورمیانه محسوب می‌شود و درحالی‌که بسیاری از شرکت‌ها و استارتاپ‌های ایرانی حاضر در جیتکس موقعیت مکانی خوبی ندارند، همراه اول به‌عنوان یکی از نمایندگان شناخته‌شده ایران خودنمایی می‌کند. اما شاهد چه نوآوری‌هایی از سوی این شرکت هستیم؟

جیتکس برای رویداد امسال شعار «هوش مصنوعی را در هرجایی تصور کنید» را برگزیده است. همان‌طور که گفته شد، همراه اول برای همراهی با این رویداد از شعار Aiming Inifinty یا هدف‌گیری بی‌نهایت استفاده کرده که به‌اختصار AI نامیده می‌شود. از همین شعار می‌توان دریافت که بیشتر تمرکز تنها اپراتور ایرانی شرکت‌کننده در جیتکس روی توسعه پلتفرم‌های هوش مصنوعی و سرویس‌های مرتبط با آن معطوف شده است. ازجمله خروجی‌های نهایی این پلتفرم هوشمند می‌توان به آرت‌ورک‌های دیجیتالی و سیستم هوشمند پایش عیوب دکل‌های مخابراتی اشاره کرد که در نوع خود نوآورانه محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر، همراه اول مذاکراتی را با اپراتورهای مقاصد محبوب ایرانیان ازجمله ترکیه، دبی و عراق انجام داده که باید منتظر نتایج آن باشیم. این مذاکرات در راستای کاهش تعرفه رومینگ بین‌الملل در کشورهای مذکور است. همراه اول بسته‌های رومینگ ارزان‌تری را نسبت به سایر اپراتورهای محبوب ایرانی ارائه می‌دهد و به‌زودی شاهد کاهش بیشتر هزینه این خدمات نیز خواهیم بود.

برای برطرف‌سازی چالش پرداخت نیز مذاکراتی بین همراه اول و بانک‌های مقاصد نام‌برده انجام شده است که منجر به سهولت در پرداخت از طریق کیف پول‌های الکترونیکی می‌شود. درحال‌حاضر این طرح به‌شکل آزمایشی تحت اجرا قرار گرفته و انتظار می‌رود با همکاری بانک مرکزی شاهد نهایی‌شدن آن در آینده نزدیک باشیم.

اهداف دیگری نیز در برنامه اولین اپراتور شبکه تلفن همراه ایران جا دارند. یکی از این اهداف که به‌صورت کانسپت و ایده اولیه در دست توسعه قرار دارد، بررسی سلامت و عیب‌یابی دکل‌های مخابراتی با استفاده از پهپادهاست. همراه اول قصد دارد با به‌کارگیری پهپادهای بازرس، پروسه پایش سلامتی دکل‌ها را انجام دهد. پرواز سریع و بی‌خطر، بررسی عملکرد آنتن‌ها و تشخیص تغییر تشعشعات و فرکانس‌ها از قابلیت‌های کاربردی این نوع پهپادهاست. انجام این کار به بهبود هرچه بیشتر فرایند نگهداری و تعمیر دکل‌‌های مخابراتی کمک می‌کند که می‌تواند ایده جالبی باشد.

همراه اول از پلتفرم هوشمند دیگری به اسم Connected Cars یا خودروهای متصل هم در جیتکس 2023 رونمایی کرده است. این پلتفرم با همکاری سایپا روی خودروی شاهین پیاده‌سازی شده که قابلیت هوشمندسازی خودروها را دارد؛ اما Connected Cars چه ویژگی‌هایی را برای خودروی شما به‌ارمغان می‌آورد؟

به‌گفته همراه اول، قرار است شاهد انتشار این اپ جدید روی پلی استور و سایر مارکت‌های اپ باشیم. با به‌کارگیری این اپ ویژگی‌هایی مانند روشن‌کردن خودرو از راه دور، تنظیم شدت و سرمای کولر، مشاهده میزان بنزین داخل باک و حتی دیاگ‌زدن در اختیارتان قرار می‌گیرد. دقیقاً مشخص نیست که همراه اول چه زمانی این پروژه را به‌صورت فراگیر روی خودروهای مورد پشتیبانی ارائه می‌کند. در وهله اول باید منتظر اعلام آمادگی خودروسازان برای استفاده از این فناوری باشیم.

غرفه همراه اول در نمایشگاه جیتکس 2023 در سالن 20 واقع شده است. این غرفه طراحی جذابی دارد. همراه اول با استفاده از المان‌های مربوط به معماری و نماد شهرهای مختلف کشورمان، سعی کرده تا جاذبه‌های دیدنی ایران را برای بازدیدکنندگان خارجی به‌نمایش درآورد. تمام این جزئیات جذاب سبب شده‌اند که همراه اول یکی از پربازدید‌ترین غرفه‌های نمایندگان ایران در رویداد جیتکس باشد.

source

توسط