پژوهشگران می‌گویند که تشخیص دیابت با هوش مصنوعی و صدای فرد ممکن شده است. البته درصد تشخیص در زنان و مردان مقداری تفاوت دارد.

تشخیص دیابت با هوش مصنوعی و صدای فرد ممکن شده است. با پدیدار شدن تکنولوژی هوش مصنوعی و افزایش بهره‌گیری از آن در همه جوانب، دیر هیچ چیز سخت نیست. این تکنولوژی تاکنون در تشخیص بسیاری از موارد کارایی خود را نشان داده و در آینده بیشتر از آن خواهیم شنید.

البته دانشمندان هم‌اکنون مشغول پیدا کردن راهی برای درمان بیماری‌های دیگر توسط هوش مصنوعی هستند. برای اینکه متوجه شوید که چگونه امکان تشخیص دیابت با صدای فرد وجود دارد، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


تشخیص دیابت با هوش مصنوعی و صدای فرد!

تقریباً اکثر افراد قبول دارند که بهترین درمان موجود برای بسیاری از بیماری‌ها تشخیص زودهنگام است و در طول سال‌های گذشته پیشرفت‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است. در گزارش‌های قبلی شاهد استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص نوع تومور مغزی و سرطان بوده‌ایم و حالا دانشمندان از این فناوری برای تشخیص ابتلا به دیابت استفاده کرده‌اند.

براساس گزارش نشریه ایندیپندنت، مطالعه جدیدی که توسط کارشناسان Klick Labs انجام شده است، فناوری ضبط صدا را با هوش مصنوعی ترکیب می‌کند و گام بزرگی در تشخیص بیماری دیابت محسوب می‌شود. دانشمندان در این مطالعه از 6 تا 10 ثانیه صدای افراد، همراه با داده‌های اولیه سلامت مانند سن، جنس، قد و وزن برای ایجاد یک مدل هوش مصنوعی استفاده کردند که می‌تواند دیابت نوع 2 را در افراد تشخیص دهد.

تشخیص دیابت با هوش مصنوعی و صدای فرد!
براساس یافته‌های مطالعه که توسط مجله Mayo Clinic Proceedings: Digital Health منتشر شده، دقت این مدل برای زنان 89 درصد و برای مردان 86 درصد گزارش شده است.

«جیسی کافمن»، نویسنده اصلی این مقاله و دانشمند تحقیقاتی Klick Labs، می‌گوید:

«تحقیقات ما نشان می‌دهد که بین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و بدون دیابت تفاوت‌های صوتی قابل‌توجهی وجود دارد و این موضوع می‌تواند نحوه غربالگری جامعه پزشکی را برای دیابت تغییر دهد. روش‌های فعلی تشخیص می‌تواند به زمان، رفت‌وآمد و هزینه زیادی نیاز داشته باشد. فناوری صوتی می‌تواند این موانع را به‌طور کامل از بین ببرد.»

دانشمندان برای مطالعه خود از 267 نفر درخواست کردند که یک عبارت را شش‌بار در روز به‌مدت دو هفته توسط گوشی هوشمند خود ضبط کنند. سپس برای پیداکردن تفاوت بین افراد مبتلا به دیابت و کسانی که دیابت نداشتند، 18 هزار نمونه ضبط‌شده را با 14 ویژگی صوتی تجزیه‌و‌تحلیل کردند. از ویژگی‌هایی که توسط آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته به «تغییرات زیر و بم» و «شدت» صدا اشاره شده است که توسط گوش انسان قابل درک نیستند.

تشخیص دیابت با هوش مصنوعی و صدای فرد!
آن‌ها در نهایت موفق شدند تا تغییرات صدای مربوط به دیابت نوع 2 را تشخیص دهند و دریافتند که تغییرات صوتی در مردان و زنان به‌روش‌های متفاوتی بروز می‌کند. «یان فوسات»، معاون Klick Labs می‌گوید:

«فناوری صوتی می‌تواند به‌عنوان یک ابزار غربالگری دیجیتال دردسترس و مقرون‌به‌صرفه، شیوه‌های مراقبت‌های بهداشتی را متحول کند.»

محققان حالا قصد دارند تا در برنامه‌های بعدی خود، این مطالعه را به‌عنوان یک ابزار تشخیص در زمینه‌های دیگری مانند پیش‌دیابت، سلامت زنان و فشار خون بالا آزمایش کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره تشخیص دیابت با هوش مصنوعی و صدای فرد چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

.

منبع: دیجیاتو

source

توسط