مجیدمنادی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان امروز در آیین بزرگداشت قیصر امین‌پور در شهرستان گتوند، به حضور فعال این شاعر در دانشگاه‌ها و محافل ادبی اشاره کرد و گفت: تعامل امین‌پور با دانشجویان، شاعران و علاقمندان به شعر از جمله ویژگی‌های شخصیت ادبی این شاعر بود.

او فاصله گرفتن برخی شاعران و اهالی فرهنگ از محافل ادبی، هنری و فرهنگی را یک نقیصه دانست و از شاعران و اهالی فرهنگ خواست نسبت به این مهم توجه داشته باشند و به عنوان حلقه وصل، با نسل جوان پس از خود ارتباط داشته باشند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاداسلامی خوزستان ظرفیت ادبی استان را قابل توجه دانست و گفت: شاعران و نویسندگان بزرگی در استان خوزستان زیسته و نام خود را در ادبیات فارسی ماندگار کرده‌اند.

آقای منادی به اقدامات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ و ادب استان اشاره کرد و افزود: امید است با برگزاری محافل ادبی و بزرگداشت شاعران و هنرمندان استان بتوان ارتباط بیشتری میان جوانان و میراث معنوی استان ایجاد کرد.

او  به جایگاه ادبی شعر قیصر امین‌پور اشاره کرد و وجود تصاویر خیال‌انگیز عاشقانه، احساس، عاطفه، سهل و ممتنع بودن و برخورداری از ظرافت کلام و اشارات لطیف و چند وجهی بودن را از جمله ویژگی‌های شعری او برشمرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به جایگاه این شاعر در ادبیات انقلاب اسلامی و ادبیات پایداری پرداخت.

 قیصر امین‌پور شاعر غزلسرای ایران دوم اردیبهشت سال ۱۳۳۸ در شهرستان گتوند به دنیا آمد که هشتم آبان سال ۱۳۸۶ در بیمارستان دی تهران درگذشت و در زادگاهش گتوند به خاک سپرده شد.

او نویسنده، شاعر، مدرس دانشگاه و از شخصیت‌های برجسته ادبیات در دوران بعد از انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.

تنفس صبح و در کوچه آفتاب (۱۳۶۳)، آینه‌های ناگهان (۱۳۷۲)، گل‌ها همه آفتابگردانند (۱۳۸۰) و دستور زبان عشق (۱۳۸۶) از مجموعه‌های شعر قیصر هستند.

توفان در پرانتز (نثر ادبی) و منظومه ظهر روز دهم (برای نوجوانان) (۱۳۶۵)، سنت و نوآوری در شعر معاصر (۱۳۸۳) و شعر و کودکی (۱۳۸۶) از دیگر آثار این شاعر نام آشناست.

قیصر امین پور در سال ۱۳۶۷ از موسسه گسترش هنر، جایزه ویژه نیمایوشیج موسوم به مرغ آمین بلورین را دریافت کرد، وی همچنین در سال ۱۳۷۸ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از شاعران برتر دفاع مقدس در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ برگزیده شد.

source

توسط