کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس خواستار انتشار میزان ارز شرکت‌های وارد کننده تلفن شده است. مسئولیت رسیدگی به این موضوع بر عهده شورای رقابت قرار گرفته است.

بحث پیگیری وضعیت واردات گوشی و میزان ارز شرکت‌های وارد کننده تلفن همراه به‌دنبال ارسال نامه رییس کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس به معاون اول رئیس جمهور، مورد توجه قرار گرفت. به‌دنبال آن شورای رقابت به این موضوع ورود پیدا کرد، لذا کمیته دیجیتال مجلس نیز خواستار انتشار ارز تخصیص یافته به این حوزه توسط شورای مذکور شد.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


درخواست انتشار میزان ارز شرکت‌های وارد کننده تلفن

«مجتبی توانگر»، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در پاسخ به نامه «سید محمدرضا نورانی»، رئیس شورا و مرکز ملی رقابت در مورد روند واردات و تخصیص ارز انواع گوشی‌های تلفن همراه درخواست داشت تا حیطه اختیاراتش گسترده‌تر شود تا این روند با دقت بالاتری مورد بررسی قرار گیرد.

میزان ارز شرکت‌های وارد کننده تلفن

وی همچنین خواستار ارائه اطلاعاتی در مورد شرکت‌ها و افراد حقوقی و حقیقی واردکننده، تعداد و نوع برند گوشی‌های وارداتی تلفن‌همراه و میزان ارز اختصاص یافته در بازه زمانی اردیبهشت 1400 تا شهریور 1402 شده است. توانگر همچنین درخواست کرد که اطلاعات تعداد گوشی‌های فعال ترخیص‌شده از گمرک در شبکه‌های مخابراتی ایران نیز در اختیار او قرار گیرد. بنابر اعلام وی چنانچه این اطلاعات توسط نهادهای نظارتی در اختیار رئیس شورای رقابت و او قرار گیرد؛ امکان پیگیری دقیق‌تر در مورد رویه‌های ضدرقابتی، انحصارات و اختصاص رانتی ارز به واردات تلفن همراه ایجاد می‌شود.

میزان ارز شرکت‌های وارد کننده تلفن

همچنین در بخش دیگری از متن نامه توانگر ذکر شده که در صورت عدم پیگیری و تعلل شورای رقابت و وزارتخانه‌های مرتبط با موضوع، کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی از راه ابزارهای نظارتی همچون تذکر، سوال از وزرا، اعمال ماده 45 آیین‌نامه اداره مجلس، اعمال ماده 234 آیین‌نامه، تحقیق و تفحص از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و… موضوع را با شدت بیشتری پیگیری خواهد کرد.

وی در پایان درباره ورود شورای رقابت به مشکل واردات تلفن همراه امیدواری خود را ابراز کرد و در پیامی گفت: «امیدوارم این ورود مانند مانند ورود به مقوله «قیمت‌گذاری خودرو و واردات آن» نباشد که عملا گره‌ای بر گره‌های گذشته بود.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص میزان ارز شرکت‌های وارد کننده تلفن چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

.

منبع: دیجیاتو

source

توسط